Jupyter / Python Nedir, Nasıl Kurulur?

Share Tweet

Jupyter çeşitli programlama dilleri için etkileşimli bir ortam sağlayan yazılımdır. Orijinal olarak IPython (interactive python) adıyla, Python programlama dili için geliştirildi ancak daha sonra kurucuları Jupyter projesini başlatıp IPython’ın birçok tarafını Jupyter’e kaydırdı. IPython, sadece Jupyter’in kerneli olarak devam ediyor.

Jupyter’in özellikleri;

  • Etkileşimli bir shell sunması, Komut İstemi/Terminal’den jupyter console komutu ile başlatılır ve orijinal Python shell’ine göre otomatik tamamlama gibi kullanıcı dostu özellikleri barındırır.
  • Tarayıcı tabanlı defter (notebook) sunması, Komut İstemi/Terminal’den jupyter notebook komutu ile başlatılır, açılan tarayıcı penceresinden yeni defter oluşturularak çeşitli programlama dillerinde kodlar yazılabilir ve bu kodlar çalıştırılarak çıktıları (metin, grafik, vs) etkileşimli olarak direkt tarayıcıda görüntülenebilir. Bu özelliği ile programlama dili öğretmek ya da bir programlama dilinde kod çalıştırıp sonuçlarını analiz etmek çok pratikleşir.
  • Paralel hesaplama için araçlar barındırır.

Jupyter sadece Python ile değil, R, Julia, Ruby, ve Haskell gibi programlama dilleri ile de kullanılabilir. Bu programlama dilleri için ekstra yüklemeler yapılmalıdır.

Jupyter Nasıl Kurulur?

Öncelikle, sisteminizde Python 3.3 ya da yukarısı ya da Python 2.7 kurulu olmalıdır. İşletim sistemine (Windows, macOS ya da Linux) göre değişecek olsa da, Python kurulumu için, Python’ın web sitesindeki Downloads bölümünden indirilecek kurulum paketi çalıştırılarak, adım adım yönergeler takip edilmeli ve uygulanmalıdır. Python 3 mü yoksa 2 mi sorusunun yanıtı ise, Python 3 olmalıdır, çünkü yakında Python 2 daha fazla desteklenmeyecek ve Python 3 devam edecektir.

Jupyter’i Anaconda aracılığıyla kurabilirsiniz. Anaconda, birçok veri bilimi ile ilgili paketi ve Python’ın kendisini barındıran bir süperpakettir. Yani, bu yazılımı kurduğunuzda Jupyter dahil birçok birbirinden faydalı paket de sisteminize kurulacaktır. Python versiyonu için olduğu gibi Anaconda için de Downloads bölümünden versiyon 3 seçilmelidir. Eğer bu yolu seçtiyseniz yukarıdaki Python kurulumu atlayabilirsiniz.

Anaconda

Örneğin Anaconda, Windows için yukarıdaki resimde bulunan sağdaki yeşil buton yardımıyla indirilecek dosya ile kurulabilir. Diğer sistemler için de kurulum seçenekleri aynı sayfada bulunmaktadır.

Anaconda aracılığıyla kurulmaması durumda, Python Package Index aracı pip ile de kurabilirsiniz. Tabii, öncelikle pip‘i kurmanız gerekecek, bunu için;

get-pip.py dosyasını indirmek için bu bağlantıya sağ tıklayın ve kaydedin. Daha sonra Komut İstemi/Terminal’den ilgili klasöre gidin ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

python get-pip.py

Bu kurulum ile ilgili original belge için tıklayın.

Son olarak da, Jupyter’i yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın;

python -m pip install jupyter

Bu kurulum ile ilgili original belge için tıklayın.

Jupyter Notebook’u (Defter) çalıştırmak için Komut İstemi/Terminal’den aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz;

jupyter notebook

Jupyter Notebook

Yukarıdaki komut ile birlikte default tarayıcıda bu sayfa açılacak ve buradan yeni notebook’lar oluşturabileceksiniz. Bunun için yukarıdaki resimdeki gibi sağ üstteki New butonuna tıklayın ve Notebooks altından istediğiniz programlama dilini seçin.

Share Tweet

Questions?

Please start a discussion down below or send me an email!